In de tussentijd zijn we op zoek naar een toekomstige vervanger van onze camper. Daarvoor hebben we al behoorlijk veel onderzoek gedaan op het internet en “real life” door het spreken van eigenaren op de campingplaatsen waar we geweest zijn. Inmiddels hebben we dus al een “shortlist”, die we nu verder gaan uitdiepen. Tot die tijd hebben we natuurlijk onze eigen camper, die nog steeds helemaal voldoet, en zoals elk jaar volledig onderhoud heeft gehad en gewoon een betrouwbaar mobiel is die we van binnen en buiten kennen.

Als we dan de knoop gaan doorhakken, moet “after market” nog wel het een-en-ander gebeuren om de camper voor ons geschikt te maken. Dat gaat dan over o.a. de mogelijkheid om fietsen te vervoeren, en een bumper met een lier voor off-road gebruik als je vast komt te zitten.

Als we de camper eenmaal hebben, moeten er nog wat modificaties aan gebeuren. Een leverancier van mooie producten voor een Mercedes Sprinter is o.a. Dutch Vanparts uit Eindhoven. Hun fietsendrager is echt “next-level”.
Voorlopig is het plan om een “off the shelf” nieuwe Adria SuperTwin PTR 7m aan te schaffen en deze aan te passen aan onze off-grid en off-road wensen.
Van camper naar expeditievoertuig
Op dit moment heeft de Adria SuperTwin voor ons de meeste voordelen t.o.v. andere merken en modellen. Het heeft voor ons de mogelijkheden om hem aan te passen naar onze off-grid en off-road wensen in de toekomst.

Een Adria SuperTwin PTR 7m op het Mercedes-Benz Sprinter 4×4-platform is als camper al goed uitgerust, maar wie verder wil dan de verharde weg heeft meer nodig dan alleen vierwielaandrijving. Voor onze plannen om off-grid en off-road te gaan reizen — denk aan grindwegen in Scandinavië, bospistes in de Balkan of gewoon een stevig regenachtig weiland als overnachtingsplek — customizen we het voertuig op vijf vlakken: liften, schokdempers, banden, bumper met lier, onderbeschermingen, sidebars en verlichting. Hieronder de stand van zaken en de keuzes die we maken.
1. Meer bodemvrijheid: lift kit
De basis van elke off-road upgrade is bodemvrijheid. Voor de SuperTwin PTR 7m mikken we op een verhoging van circa 30 mm, genoeg om de bandenmaat te vergroten en obstakels te ontwijken, zonder de rijeigenschappen op de snelweg of de stabiliteit van een topzware camperopbouw te veel aan te tasten.
De meest concrete kandidaat op dit moment is het Bilstein Advance Lift Pro 7016 Heavy Tune: Eibach-veren vooraan en een coilover-hulpveersysteem op de achteras, instelbaar op exact 30 mm rijhoogteverhoging. Prijsindicatie: circa €3.800–€3.820, exclusief montage.
2. Verbeterde schokdempers

Een lift kit staat of valt met de bijbehorende demping. Het Bilstein Advance Lift Pro-pakket levert dempers die zijn afgestemd op de nieuwe veerweg en het hogere gewicht van een volledig uitgeruste camper (denk aan watertanks, Alde-verwarmingssysteem, accu’s en bagage). Belangrijk aandachtspunt: de demperinstelling moet passen bij het beladen gewicht dichtbij het maximaal toegestane gewicht (MAM), niet bij het lege voertuig — anders veert de camper juist te hard of te zacht in beladen toestand.
3. Terreinbanden: BFGoodrich All-Terrain T/A KO3

Voor de banden is de keuze gevallen op de BFGoodrich All-Terrain T/A KO3 in maat 265/75R16, met een buitendiameter van ongeveer 778 mm (vergelijkbaar met een 265/70R17). De KO3 is de opvolger van de bekende KO2 en biedt een stevigere zijwand en beter zelfreinigend profiel — precies wat je wilt bij modder, zand of grind. Let op: dit is een aftermarket-keuze los van de Trail-Terrain-band die Adria standaard via de fabrieksconfigurator aanbiedt.
4. Bumper met lier
Voor herstel bij vastzitten is een voorbumper met geïntegreerde liermontage onmisbaar. Op de Sprinter-markt (2e en 3e generatie VS30) zijn hiervoor gespecialiseerde merken actief zoals Delta4x4 (Duitsland, met NL-verzending), Aluminess en AFN 4×4, die stalen of aluminium bumpers leveren met:
- een liermontageplaat geschikt voor Warn- of vergelijkbare lieren,
- geïntegreerde LED-mistlampen of knipperlichten,
- en vaak een voorziening voor recovery points (bergingsogen).
Omdat de Sprinter van huis uit maar een beperkt aantal bevestigingspunten heeft, werken serieuze bumperbouwers met extra montagebeugels die op de chassisbalken worden geklemd of gebout, zodat lierkrachten goed over het frame worden verdeeld. Dit is een aandachtspunt dat we bij de definitieve keuze willen laten checken: past de bumper zonder de parkeersensoren of camera te verliezen, en is de montage aan het Sprinter 4×4-chassis solide genoeg voor lierbelasting.
5. Beschermingsplaten aan de onderzijde
Skid plates (onderplaten) beschermen de kwetsbare onderdelen — motorcarter, versnellingsbak, tankunit — tegen stenen en boomstronken. Diverse aanbieders (waaronder Delta4x4 en AFN 4×4, Dutch Van Parts) leveren sets met een combinatie van:
- een dikkere aluminium plaat (bijv. 6 mm) voor de bovenste, meest kwetsbare zone,
- een stalen plaat (bijv. 4 mm) als tweede beschermingslaag verderop onder het chassis.
Voor onze planning nemen we dit mee als vast onderdeel van hetzelfde offerteproces als de bumper, omdat beide vaak van dezelfde leverancier komen en op elkaar zijn afgestemd.
6. Sidebars
Naast bescherming tegen instap- en parkeerschade geven sidebars ook praktisch nut: een extra opstap bij elke deur. In Nederland zijn er leveranciers die kant-en-klare RVS-sidebar-sets voor de Sprinter aanbieden, inclusief gratis levering binnen Nederland — een prettig detail gezien onze locatie in Noord-Holland. Delta4x4 levert daarnaast robuustere, echt off-road georiënteerde treeplanken die beter bestand zijn tegen rotsen en boomstronken dan de lichtere decoratieve varianten.
7. Speciale verlichting
Voor nachtelijke aankomsten op onverlichte campings of bospaden is aanvullende verlichting geen luxe maar noodzaak. We kijken naar:
- Extra verre-lichtunits of LED-lightbars, vaak inbouwbaar in of op de nieuwe voorbumper,
- Zij- en achterverlichting voor het opstellen van de camper in het donker,
- Merken als PIAA leveren LED-koplampsystemen die specifiek zijn afgestemd op offroad-gebruik met lange dracht en mistlicht.
Belangrijk: verlichting moet Europees gekeurd (ECE) zijn en correct worden aangesloten (vaak via een aparte zekeringkast en relais) om het originele Sprinter-boordnet niet te overbelasten — ook hier weer een taak voor de installateur.
Planning en volgende stappen
De puzzelstukken die nu nog opgelost moeten worden:
- Controle wielkastspeling met de nieuwe KO3-band en het lift kit, bij volledige stuuruitslag.
- Bevestiging lift kit en schokdempers, inclusief inplannen van de installatie.
- Elektrische aansluiting van de nieuwe verlichting en eventueel de lier, afgestemd op het Alde-verwarmingssysteem en het bestaande boordnet.

